TÜRKİYE'NİN EN UZUN NEHRİ KIZILIRMAK

Şunu bilin ki kitap okumak okul okumak insana çok şey öğretiyor evet. Ama bizde bir sorun var sanırım herşey kitabi bir bilgi olarak kalıyor, ötesini hayal edemiyoruz.
İlkokulda ezberlediğimiz Kızılırmak nasıldı?
1-Türkiye'nin en uzun nehri
2-Bafra'dan denize dökülür
3-Üzerinde bir sürü baraj vardır vs vs..

Ama kimse demez,
çocuklar Kızılırmak öyle anlatıldığı kadar değildir.
Bir kere muhteşem güzeldir.
Geçtiği her yeri yemyeşil yapar, bakarken gözlerinizi alamazsınız.
İçinde tatlı su balıkçılığı ile ömrünüzün sonuna kadar geçinebilirsiniz.
Muhteşem ötesi bir kanyonu vardır, mutlaka gidip görmelisiniz.


Valla bizde sağolsun eşimin inadı sayesinde gördük bu yıl kanyonu. Yolda tabelayı görünce Samsun Vezirköprü'ye kırdık rotamızı. Çocukların ya baba off baba söylenmelerini duymazdan gelerek düştük yollara.
Vezirköprü Merkez'e geldiğimizde birkaç kişiye sorduk kanyona nasıl gidebiliriz diye. İki farklı güzergahtan bahsettiler. İkisinde de tekne gezisi yapabileceğimizi söylediler. Bizde http://www.vezirkoprum.com/vezirkopru-sahinkaya-kanyonuna-nasil-gidilir/ sitesinde yazılan 2. seçeneği seçtik. Düştük yollara. Çeltek'e ulaştığımızda kanyondan çok bir mesire alanı ile karşılaştık. İskelede bekleyen bir gezinti gemisi vardı ve onun üzerinde de sadece hafta sonları gezi yapıldığı bilgisi yazıyordu. Piknikçilerden birine sorduğumuzda yanlış geldiğimiz 17 km geri gidip ilgili sitede yer alan 1. güzergahı seçmemiz gerektiğini söylediler. 


Söylene söylene o yolu geri döndük. Bahsi geçen 1. güzergaha doğru hareket ettik. Bozuk köy yolları insanı bezdiriyor ne yalan söyleyeyim. Öyle bir güzelliği saklamasa gidilecek gibi değil aslında. Buradan Vezirköprü  Belediyesi'ne seslenmek isterim. Elinizde böyle bir güzellik varken neden kıymetini bilmiyorsunuz?
Her neyse sonunda ulaştığımız güzellik muhteşemdi gerçekten. Amerikan filmlerinde izlediğimiz devasa kanyonlardan hiç bir farkı olmayan yeşili ile görkemli kayalar ile doğal hayatı insanı bambaşka bir boyuta taşıyacak kadar güzel. İnsan bunları gördükçe Allah'a ayrı bağlanıyor bence. Doğanın gücüne, suyun gücüne hayran kalıyorsunuz.

Yolunuz düşerse mutlaka gidin görün. Muhteşem. Beğenmezseniz ben de yazmam bir daha. bana güvenin. Sadece giderken güzergahınızı doğru seçin :)

Kanyona indiğimizde genç delikanlıların çalıştırdığı bir tekne ile kanyonda yaklaşık 1 saatlik bir tur atıyorsunuz. kişi başı 20 TL ödedik. Sınırsız çay ikramları var. Ağzım açık etrafa baktığımdan ben çay hizmetinden pek faydalanamadım :))
Yorumlar

parıldayan çiçek dedi ki…
Sinop'tan da bir arkadaş kanyona gitmişti.Çok güzelmiş En kısa sürede planlama yapalım teşekkürler.
Turgay Aksoy dedi ki…
Çok güzel görünüyor. Çocuklar pek mutlu olmamış galiba kanyon gezisinden :)
Sevda ÜNLÜ dedi ki…
aynen ya onlar çok yoruldular boşa geçen yollarda :)
Handan dedi ki…
Çok güzelmiş gerçekten de. Gezip görecek ne çok yer var.
ANNEKIZ dedi ki…
Resme bayıldım.gercekten amerikan filmlerindeki gibi.ne guzel yerler varda haberimiz yokmuş