TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR

Maalesef ki tüm dünyada kötülükler bir salgın gibi hızla yayılıyor. Savaşlar, entrikalar, zayıf olana bir tekmede ben atayım duygusundan kurtulma şansımız olmuyor. 
Hepimiz gücü seviyoruz. Güç bizde iken karşımızdakine yapabileceklerimizi düşünürken bile keyif alıyoruz. Herkes ama herkes güçlü olmayı ve güç elindeyken gaddar olmayı bir bok sanıyor.
Erkek milletine özellikle Asya'nın ataerkil kültüründe ayrıcalıklar tanınmış, var oluşlarından bu yana kendilerinin Tanrı'nın dünyadaki namus bekçisi olduklarına inandırılmışlar.Namus bekçiliği yaparken bunun sadece kendi ana, bacı, kardeş ve eşlerine ait bir kavram olduğu kafalarına kazınmışken başka kadınların kendilerine hak olduğu gibi bir hissi sahiplenmişler.
Bir kadın kendilerince olması gerekenden farklı ise zaten aranıyordur ve başına gelebilecek herşeye layıktır. ( hatta erkek algısına göre bunu istiyordur bile o kadın)


Sadece giyimimiz,sesimiz, yürüyüşümüz, tavrımız, kimilerine göre uygunsuz zamanlarda dışarıda dolaşmamız, bakışımız, kahkahamız ve hatta nefes alıyor olmamız bile artık karşıdaki için bir saldırı, taciz sebebi. Dünyayı kendi hegomanyaları içinde yönetmeye çalışan, kadını bir malmış gibi gören, kendi çizdiği hattın dışına taşana istediğini yapabileceğini sanan tehlikeli mahluklarla çevrili etrafımız. Ama pes etmek yok susmak yok boyun eğmek yok. Elbette adalet bizim içinde var..


Özgecan'dan önceside vardı maalesef sonrasıda. Ama sesimizi duyurmamız lazım. Yasal düzenlemelerin yapılması için bağırmamız lazım. Çocuklarımızı özellikle oğullarımızı pipilerine odaklı değil vicdanlarına, akıllarına odaklı iyi insanlar olarak yetiştirmemiz lazım. Kızlarımıza inanmamız, özgüven vermemiz ve güçlü kadınlar olarak yetiştirmemiz lazım. 


Bir çığlık daha atıldı, duymadınız mı?Yorumlar