TATİL ANILARIM / ILGAZ DAĞI

Memur milletinin izni genelde temmuz-ağustos aylarına sıkışmış olarak kısıtlı para ile koştura koştura yapılır. Biz de aynen tanımladığım türde bir ağustos tatili yaptık.
Yol boyu yeni mekanlar yeni şehirler keşfettik. Size ilk önce Ilgaz Milli Parkı ve Baldıran Alabalık Tesisinden bahsetmek istiyorum.
Ilgaz Milli Parkı hakkında teknik bilgi vereyim öncelikle size; Batı Karadeniz Bölgesi'nde Çankırı ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde yer alıyor. Yüz ölçümü 1.118 hektar. İğne yapraklıların hakim olduğu bir ormana sahip. Kurt, tilki, ayı, tilki, geyik,karaca ve yaban domuzu yaşıyor ormanlık alanda.
Alan kışın ciddi bir kayak merkezi olarak gittikçe değerleniyor. Biz yolumuzun üzerinde olması sebebi ile gezip görelim dedik. Her yer yemyeşil, hava pırıl pırıl, çiçekler rengarenk. Ancak tesis çok başıboş. Alana girdik hiç kimseyi görmedik. Bir Allah'ın kulu siz kimsiniz nereye gidiyorsunuz demedi. Kendi kendimize gezdik, oysa Milli Park görevlileri alanı, doğayı tanıtmalı ve anlatmalıydı. Ki böylece Ilgaz Uludağ ya da Kartalkaya ile yarışabilir bir kayak merkezi olsun.

   

Baldıran Alabalık Tesisi ise tamamen tesadüfen gözümüze çarpan bir tabela ile bizi kendisine doğru yönlendirdi. Dağların içinden orman havasını içimize çeke çeke düştük yollara. Ancak ilk başta cazibesi ile bizi kendine çeken tesisin yolu boyunca Ilgaz Dağı tünel çalışması var ve her yer şantiye. Toz duman birbirine karışmış. Neyse arayan ya belasını ya mevlasını bulur şeklinde bizde gittik tesisi bulduk. İyi ki de bulmuşuz.

                               

Tesis ormanın içinde size yeni bir huzur ortamı sunuyor.Kuş sesleri, su sesi insanı büyülüyor gerçekten.
                 

Alabalık ızgara olarak servis ediliyor. Yanında salatası ve akabinde fırında helva servisi var. Ancak üzülerek söylemeliyim ki ben o ortamda daha lezzetli bir balık yiyeceğimi düşünmüştüm. Pek umduğumu bulamadım. Tek sevdiğim ilgisi ile insanı şımartan çalışanlar ve semaverde çay oldu.
Yolunuz düşerse uğrayın ama. Doğa muhteşem.

Yorumlar

Havva Peynirci dedi ki…
sevda,
turizm kendi haline bırakılınca sonuç budur değil mi?
yine de doğanın güzelliği elbette
teşekkürler